STROPY - wymagania normowe dotyczące izolacyjności akustycznej

STROPY - wymagania normowe dotyczące izolacyjności  akustycznej

W tablicy 1 przedstawiono, zaczerpnięte z normy [6] najistotniejsze z punktu widzenia tematyki dotyczącej stropów, nazwy i symbole związane z wymaganiami w zakresie izolacyjności akustycznej. Bardzo istotne jest przyjęcie odpowiednich kryteriów oceny w zależności od miejsca wbudowania stropu. Należy zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku stropów w obrębie mieszkania wymagania dotyczą wartości projektowego wskaźnika oceny (RA,1,R, Ln,w,R) w przeciwieństwie do pozostałych stropów dla których należy określić wartość wskaźnika oceny przybliżonej (R’A,1, DnT,A1, R’A,2, DnT,A1, L’n,w) a więc wartość uwzględniającą przenoszenie pośrednie dźwięku. Wartość projektowego wskaźnika oceny izolacyjności akustycznej właściwej RA,1,R i Ln,w,R określa się na podstawie wartości wyznaczonych w laboratorium poprzez ich korektę o 2 dB wg wzorów (1) i (2).

(1)

gdzie:
RA,1,R  - projektowy wskaźnik oceny izolacyjności akustycznej właściwej w dB

(2)
 

 

gdzie:
Ln,w – wskaźnik ważony poziomu uderzeniowego znormalizowanego dla stropu z dodatkową warstwą (podłogą pływającą), na podstawie pomiaru w laboratorium w dB,

Osiągnięcie wartości minimalnej wskaźnika (dźwięki powietrzne) oraz nieprzekroczenie wartości maksymalnej wskaźnika (dźwięki uderzeniowe) pokazanych w kolumnie 4 (tablica 1) podanych w normie [6] oznacza spełnienie wymagań w zakresie izolacyjności akustycznej.

Tablica 1. Wskaźniki charakteryzujące izolacyjność akustyczną stropu z podłogą w budynku, w dB [6].

Lp.

Przegroda

Rodzaj dźwięków zakłócających

Wskaźnik izolacyjności akustycznej przegrody w budynku

nazwa i symbol

Metoda obliczania wskaźnika

1

2

3

4

5

1

strop między pomieszczeniami
z wyjątkiem stropów
w obrębie mieszkania

powietrzne

wskaźnik oceny przybliżonej izolacyjności akustycznej właściwej min R’A,1,

wskaźnik oceny wzorcowej różnicy poziomów DnT,A,1

PN-EN ISO 717-1

 

PN-EN ISO 717-1

uderzeniowe

wskaźnik ważony przybliżonego poziomu uderzeniowego znormalizowanego L’n,w

PN-EN ISO 717-2

2

strop w obrębie mieszkania

powietrzne

projektowy wskaźnik oceny izolacyjności akustycznej właściwej RA,1,R

PN-EN ISO 717-1

uderzeniowe

projektowy wskaźnik ważony poziomu uderzeniowego znormalizowanego Ln,w,R

PN-EN ISO 717-2

 


Wskaźnik oceny wzorcowej różnicy poziomów DnT,A1 należy stosować, gdy powierzchnia przegrody S, wspólna w obu przyległych pomieszczeniach, jest mniejsza od 10 m2.

Wymagania dotyczące dźwiękoizolacyjności przedstawione są w normie [6] w formie tabelarycznej. W tablicy 2 podano wymagania dotyczące minimalnych wartości wskaźników izolacyjności od dźwięków powietrznych wybranych stropów w budynkach mieszkalnych. Przytoczone wymagania stanowią jedynie część całości wymagań przedstawionych w normie [6], gdyż ze względu na obszerność zagadnienia pokazano jedynie te najciekawsze z punktu widzenia tematyki publikacji. W tablicach w celu nawiązania do treści zaczerpniętych z normy [6] zachowano zgodność numeracji wierszy. W tablicach przedstawiono również wymagania dotyczące ścian ze względu na nawiązania do tych wymagań.

 

Tablica 2. Wymagania dotyczące minimalnej izolacyjności od dźwięków powietrznych wybranych stropów w budynkach mieszkalnych [6].

Lp.

Rodzaj przegrody

Rodzaj wskaźnika

Wartość wskaźnika, dB

1

2

3

4

I

Budynki wielorodzinne

I.1

Strop między mieszkaniami

R’A,1a)

≥ 51b)

I.4

Strop między mieszkaniem a garażem, pomieszczeniem technicznym, handlowym, usługowym, pomieszczeniem klubu, kawiarni, restauracji, w których nie jest prowadzona działalność rozrywkowa z udziałem muzyki i/lub tańca

R’A,1a)

≥ 58c)

I.5

Strop między mieszkaniem a:

- salą klubową kawiarnianą, restauracyjną, w których prowadzona jest działalność z udziałem muzyki i/lub tańca

- pomieszczeniem, w którym zainstalowane urządzenia lub rodzaj wykonywanej pracy czy prowadzonych zajęć ruchowych są źródłem zakłóceń akustycznych w postaci zarówno dźwięków powietrznych i materiałowych d) e)

R’A,1

≥ 65c)

I.7

Przegrody wewnętrzne w obrębie mieszkania

I.7.3

- strop w mieszkaniu wielopoziomowym (dwupoziomowym)

RA,1,R

≥ 45

II

Budynki jednorodzinne

II.2

Stropy wewnętrzne w obrębie budynku

RA,1,R

jak w I.7.3

a) Dotyczy wskaźnika wspólnej powierzchni przegrody dzielącej pomieszczenia; jeżeli wspólna powierzchnia przegrody S jest mniejsza niż 10 m2, wymaganie dotyczy wskaźnika oceny wzorcowej różnicy poziomów DnT,A,1.

b) Stropy między pomieszczeniami sanitarnymi mogą mieć wartość R’A1 mniejszą o 2 dB.

c) Równocześnie należy spełnić wymaganie wg PN-B-02151-2 dotyczące dopuszczalnego poziomu hałasu przenikającego do pomieszczenia chronionego z pomieszczeń ze źródłami hałasu

d) Na przykład: kluby fitness, siłownie, szkoły tańca, rozdzielnie paczek w urzędach pocztowych itp.

e) Nie zaleca się lokalizacji tego rodzaju pomieszczeń w budynkach mieszkalnych.

 

W tablicy 3 podano dla budynków mieszkalnych wielorodzinnych i jednorodzinnych, maksymalne wartości wskaźnika ważonego znormalizowanego poziomu uderzeniowego, za pomocą którego określono wymagania w zakresie izolacyjności stropów od dźwięków uderzeniowych.

 

Tablica 3. Wymagania dotyczące dopuszczalnego poziomu dźwięków uderzeniowych przenikających do pomieszczeń chronionych w budynkach mieszkalnych [6].

Lp.

Rodzaj przegrody

Rodzaj wskaźnika

Wartość wskaźnika, dB

1

2

3

4

I

Budynki wielorodzinne

I.1

Poziom dźwięków uderzeniowych przenikających między mieszkaniami a) b) c)

L’n,w

≤ 55

I.2

Poziom dźwięków uderzeniowych przenikających do mieszkania z pomieszczeń komunikacji ogólnej: korytarzy, holi, podestów c)

L’n,w

≤ 55

I.3

Poziom dźwięków uderzeniowych przenikających do mieszkania z garażu, z pomieszczenia technicznego budynku, pomieszczenia handlowego, usługowego d), z sali klubowej kawiarnianej, restauracyjnej, w których nie prowadzi się działalności z udziałem muzyki i/lub tańca c)

L’n,w

≤ 48e)

I.4

Poziom dźwięków uderzeniowych przenikających do mieszkania:

- z sali klubowej, kawiarnianej, restauracyjnej, w których prowadzona jest działalność z udziałem muzyki i/lub tańca,

- z pomieszczenia, w którym zainstalowane urządzenia lub rodzaj wykonywanej pracy czy prowadzonych zajęć są źródłem zakłóceń akustycznych w postaci dźwięków powietrznych i materiałowych c) f) g)

L’n,w

≤ 38e)

I.5

Izolacyjność od dźwięków uderzeniowych stropu w obrębie mieszkania

Ln,w,R

≤ 58

II

Budynki jednorodzinne

1

2

3

4

II.1

Poziom dźwięków uderzeniowych przenikających między budynkami przy zabudowie bliźniaczej lub szeregowej (do pomieszczeń mieszkalnych jednego budynku z przyległego budynku: ze stropów, wewnętrznych klatek schodowych, z podestów, biegów schodowych, z pomieszczeń technicznych itp.)

L’n,w

≤ 53

II.2

Izolacyjność od dźwięków uderzeniowych stropu (wraz z podłogą) w obrębie budynku jednorodzinnego wielopoziomowego.

Ln,w,R

≤ 58

a) Dopuszczalny ważony wskaźnik przybliżonego znormalizowanego poziomu uderzeniowego, L’n,w odnosi się do wszystkich pomieszczeń mieszkania z wyjątkiem pomieszczeń sanitarnych. W pomieszczeniach sanitarnych wskaźnik ten może być o 2 dB większy.

b) W przypadku stropów w pomieszczeniach sanitarnych wymaganie dotyczące przenoszenia dźwięku uderzeniowego do pokoju „obcego mieszkania”.

c) Wymaganie dotyczy wszystkich kierunków rozprzestrzeniania dźwięku budynkach. W przypadku mieszkań wielopoziomowych dotyczy także przenoszenia dźwięków z wewnętrznych stropów i wewnętrznych klatek schodowych.

d) Jeżeli w pomieszczeniu usługowym prowadzone są takie czynności jak: przetaczanie wózków, rzucanie ciężkimi przedmiotami, uderzenia w twarde podłoże, to należy przyjąć wymagania wg I.4.

e) Równocześnie należy spełnić wymaganie wg PN-B-02151-2 dotyczące dopuszczalnego poziomu hałasu przenikającego do pomieszczenia chronionego z pomieszczeń ze źródłami hałasu.

f) Na przykład kluby fitness, siłownie, szkoły tańca, rozdzielnie paczek w urzędach pocztowych itp.

g) Nie zaleca się lokalizacji tego rodzaju pomieszczeń w budynkach mieszkalnych.

Dla prawidłowego wyświetlania serwisu oraz korzystania z pełni jego funkcjonalności, prosimy o użycie przeglądarki internetowej Google Chrome, Microsoft Edge, Firefox lub Safari.