Przykłady obliczeń wskaźnika oceny przybliżonej izolacyjność akustycznej R’A,2
Przykład nr 1
Określić wymagany wskaźnik oceny przybliżonej izolacyjność akustycznej R’A,2 przegród zewnętrznych w pokoju narożnym znajdującym się na poddaszu mieszkalnym budynku mieszkalnego jednorodzinnego (rys. 1). Przyjęto jednakowy miarodajny poziom hałasu na zewnątrz wszystkich przegród (sposób określenia LA,zew):
- dla pory dnia LA,zew,1 = LA,zew,2 = LA,zew,3 = 68 dB,
- dla pory nocy LA,zew,1 = LA,zew,2 = LA,zew,3 = 62 dB.
Poziom odniesienia na podstawie tablicy 1 przyjęto równy (sposób określenia LA,wew):
- dla pory dnia LA,wew = 35 dB;
- dla pory nocy LA,wew = 25 dB.
Ponieważ różnica pomiędzy LA,zew a LA,wew jest większa dla pory nocy dalsze obliczenia przeprowadzono wyłącznie dla pory nocy jako wariantu bardziej „wymagającego”.
Dane:
LA,zew,1 = LA,zew,2 = LA,zew,3 = 62 dB,
LA,wew = 25 dB,
Wymiary „w świetle pomieszczenia”:
a = 5,00 m,
b = 6,00 m,
h1 = 2,60 m,
h2 = 5,49 m.
Kąt nachylenia połaci dachowej α = 30°.
Obliczono kubaturę pomieszczenia:
Z wzoru (2) Obliczono chłonność akustyczną pomieszczenia:
Obliczono powierzchnie przegród zewnętrznych:
Obliczono wymaganą przybliżoną izolacyjność akustyczną wypadkową przegród zewnętrznych z wzoru (1):
Odp. Wymagana minimalna wartość wskaźnika oceny przybliżonej izolacyjność akustycznej R’A,2 przegród zewnętrznych w pomieszczeniu narożnym znajdującym się na najwyższej kondygnacji wynosi 43 dB.
UWAGA!
Uzyskany wynik należy traktować jako wartość minimalną wypadkowej dźwiękoizolacyjności dla wszystkich 3 przegród zewnętrznych. Kolejnym etapem jest dobranie metodą iteracji parametrów dźwiękoizolacyjnych dla każdej z dwóch ścian zewnętrznych, stropodachu i elementów budowlanych (okna w ścianie, okno połaciowe, nawiewniki) tak aby osiągnąć obliczone minimum w postaci wskaźnika R’A,2 = 43 dB.
Przykład nr 2
Określić wymagany wskaźnik oceny przybliżonej izolacyjność akustycznej R’A,2 przegród zewnętrznych w pokoju narożnym jak dla przykładu 1 z tą różnicą, że miarodajny poziom hałasu na zewnątrz budynku różny jest w sąsiedztwie każdej z przegród: LA,zew,1 ≠ LA,zew,2 ≠ LA,zew,3. Dla uproszczenia założono, że analogicznie do przykładu 1 porą domy bardziej „wymagającą” jest pora nocy.
Dane:
Miarodajny poziom hałasu na zewnątrz budynku dla pory nocy
LA,zew,1 = 62 dB,
LA,zew,2 = 57 dB,
LA,zew,3 = 55 dB.
Sposób 1
Liczba przegród zewnętrznych w pomieszczeniu: P=3.
Obliczono wymaganą przybliżoną izolacyjność akustyczną wypadkową dla przegród zewnętrznych nr 1, 2 i 3 z wzoru (3):
Odp. Wymagana minimalna wartość wskaźnika oceny przybliżonej izolacyjność akustycznej R’A,2 przegród zewnętrznych w pomieszczeniu narożnym znajdującym się na najwyższej kondygnacji wynosi odpowiednio: 1) 41,9 dB, 2) 35,8 dB i 3) 37,3 dB. Wartości należy zaokrąglić do jedności: 1) 42 dB, 2) 36 dB i 3) 37 dB.
UWAGA!
Należy pamiętać, że niezależnie od wyniku obliczeń izolacyjność akustyczna przegrody zewnętrznej nie może być mniejsza od 30 dB [6].
UWAGA!
Podane wartości liczbowe hałasu zewnętrznego są przykładowe i w żadnym wypadku nie można ich traktować jako reprezentatywnych dla rzeczywistych sytuacji projektowych.
Sposób 2
Liczba przegród zewnętrznych z oknami: P = 2.
Obliczono wymaganą przybliżoną izolacyjność akustyczną wypadkową dla przegród zewnętrznych nr 1, 2 i 3 z wzoru (3):
Odp. Wymagana minimalna wartość wskaźnika oceny przybliżonej izolacyjność akustycznej R’A,2 przegród zewnętrznych w pomieszczeniu narożnym znajdującym się na najwyższej kondygnacji wynosi odpowiednio: 1) 40,2 dB, 3) 34,0 dB, natomiast wartość wskaźnika R’A,2 przegrody nr 2 bez okien należy zwiększyć o 10 dB [6]. W związku z powyższym otrzymano: 2) 44,0 dB. Wartości należy zaokrąglić do jedności: 1) 40 dB, 2) 44 dB i 3) 34 dB.
Konkluzja!
Na podstawie porównania wyników uzyskanych sposobem 1 i 2 należy stwierdzić, że w przypadku przegród z oknami sposób 2 daje możliwość obniżenia wymagań w stosunku do ściany z oknem a co za tym idzie daje możliwość zastosowania okien o „gorszych” parametrach dźwiękoizolacyjnych.
Jeżeli mamy do czynienia z sytuacją, w której poziom hałasu zewnętrznego przy przegrodach jest różny możliwe jest stosowanie alternatywnego w stosunku do propozycji normowej sposobu określenia wymagań dla przegród zewnętrznych. Sposobem tym jest przyjęcie metodą iteracji izolacyjności akustycznej każdej z przegród. Wykorzystać do tego celu należy wzór (1) na poziom hałasu wewnątrz pomieszczenia związany z transmisją energii akustycznej przez pojedynczą przegrodę i kontrolując jednocześnie wartość poziomu hałasu w pomieszczeniu pochodzącego od wszystkich przegród wg wzoru (2) tak aby nie przekroczyć wartości odniesienia LA,wew.
(1)
gdzie:
i – kolejna przegroda zewnętrzna w pomieszczeniu.
Wpływ wszystkich przegród na poziom hałasu wewnątrz pomieszczenia obliczamy stosując „sumowanie logarytmiczne”:
(2)
gdzie:
i – kolejna przegroda zewnętrzna w pomieszczeniu.
Obliczona w ten sposób wartość LAeq,wew nie może być większa od wartości poziomu odniesienia podanego w tablicy 1 dla konkretnego przypadku pomieszczenia.