Symulacja zjawisk cieplno-wilgotnościowych w przegrodzie

Symulacja zjawisk cieplno-wilgotnościowych w przegrodzie

Symulacja to przybliżone odtwarzanie zjawisk czy zachowań jakiegoś obiektu za pomocą jego modelu. Szczególnym rodzajem modelu jest model matematyczny, często zapisany w postaci programu komputerowego, ale czasem niezastąpione jest wykorzystanie modelu fizycznego w zmniejszonej skali np. do badań zmian zjawisk cieplno-fizycznych w czasie. 

Symulacja dotycząca obserwowania zmian zawilgocenia fragmentu przegrody polega na wykonaniu modelu geometrycznego przegrody z przyjęciem cech fizycznych poszczególnych elementów (warstw) w programie komputerowym z zastosowaniem MES (metoda elementów skończonych).
 
Modelem matematycznym opisu zachodzących zjawisk cieplno- wilgotnościowych jest sprzężone równanie przepływu ciepła i masy (pary wodnej) przez model. 

Warunkami brzegowymi są: klimat zewnętrzny i mikroklimat pomieszczenia. Warunki te dopasowuje projektant w zależności od geograficznego położenia budynku i usytuowania przegrody względem stron świata. 

Symulacje wykonuje się przy użyciu odpowiednich programów komputerowych.

Przykład symulacji zjawisk cieplno-wilgotnościowych wykonano dla ściany zewnętrzne izolowanej od wewnątrz
 

Dla prawidłowego wyświetlania serwisu oraz korzystania z pełni jego funkcjonalności, prosimy o użycie przeglądarki internetowej Google Chrome, Microsoft Edge, Firefox lub Safari.