Poziom uderzeniowy znormalizowany

Poziom uderzeniowy znormalizowany

Izolacyjność od dźwięków uderzeniowych stropów opisuje poziom uderzeniowy znormalizowany Ln. Definiujemy go jako poziom uderzeniowy odniesiony do równoważnego pola powierzchni dźwiękochłonnej odniesienia w pomieszczeniu odbiorczym [7]

(1)

gdzie:
Li – poziom uderzeniowy w pomieszczeniu odbiorczym, dB,
A – równoważne pole powierzchni dźwiękochłonnej pomieszczenia odbiorczego, m2,
A0 – pole powierzchni dźwiękochłonnej odniesienia, dla mieszkań przyjmuje się A0 = 10 m2.

 

Jeżeli przegroda budowlana rozdziela dwa pomieszczenia, w których pola akustyczne można uznać za rozproszone i jeżeli przenikanie dźwięku między pomieszczeniami odbywa się tylko przez tę przegrodę, to izolacyjność akustyczną właściwą przegrody wyrazić możemy za pomocą różnicy poziomów ciśnień akustycznych występujących po obu stronach przegrody, zgodnie ze wzorem (2) opisanym w punkcie dotyczącym izolacyjności akustycznej właściwej.  

 

Określony za pomocą wzoru (2)  poziom uderzeniowy znormalizowany przyjmuje różne wartości dla różnych częstotliwości tworząc wykres.

 

Wykres taki pozwala na dokładną analizę właściwości dźwiękoizolacyjnych stropu w zależności od częstotliwości. W praktyce inżynierskiej znacznie prościej jednak jest posługiwać się wartościami jednoliczbowymi. Stąd izolacyjność od dźwięków uderzeniowych stropu może być opisana za pomocą wskaźnika poziomu uderzeniowego znormalizowanego Ln,w. Mechanizm wyznaczenia wskaźnika Ln,w polega na porównaniu wartości Ln w poszczególnych pasmach częstotliwości z odpowiednimi normowymi wartościami odniesienia. Normowe wartości odniesienia poziomu uderzeniowego w pasmach tercjowych i oktawowych przedstawiono w tablicy 1.

Tablica 1. Wartości normowe odniesienia dla poziomu uderzeniowego w pasmach 1/3 oktawowych i oktawowych [13].

Częstotliwość Hz

100

125

160

200

250

315

400

500

630

800

1000

1250

1600

2000

2500

3150

Pasma 1/3 oktawowe

62

62

62

62

62

62

61

60

59

58

57

54

51

48

45

42

Pasma  oktawowe

 

67

   

67

   

65

     

62

   

49

 

 

W celu wyznaczenia wskaźnika Ln,w, krzywą normową odniesienia należy przesuwać skokowo co 1 dB w kierunku krzywej pomiarowej aż do momentu, w którym suma niekorzystnych odchyleń będzie możliwie jak największa, lecz nie przekroczy przy pomiarach w pasmach 1/3 oktawowych wartości 32,0 dB, natomiast przy pomiarach w pasmach oktawowych 10 dB. Za niekorzystne odchylenie dla danej częstotliwości uważa się takie, gdy wynik pomiaru jest większy od wartości normowej odniesienia. Wartość w decybelach, krzywej odniesienia dla 500 Hz, po przesunięciu jej zgodnie z tą procedurą jest wartością wskaźnika ważonego poziomu uderzeniowego znormalizowanego Ln,w (pomiary laboratoryjne) lub L’n,w (pomiary terenowe). W przypadku pomiarów w pasmach oktawowych wartość krzywej odniesienia po jej przesunięciu, zmniejszona o 5 dB jest wartością wskaźnika Ln,w lub L’n,w. Na rys. 1 pokazano wykres poziomu uderzeniowego znormalizowanego przykładowego stropu drewnianego z wypełnieniem wełną mineralna produkcji ISOVER w funkcji częstotliwości. Dodatkowo na rysunku pokazano mechanizm określania wskaźnika Ln,w poprzez przesunięcie krzywej normowej odniesienia w kierunku wartości zmierzonych zgodnie z procedurą opisaną powyżej.

Rys. 1 Schematyczne przedstawienie procedury wyznaczenia wskaźnika ważonego poziomu uderzeniowego znormalizowanego Ln,w dla przykładowego stropu drewnianego z wypełnieniem wełną mineralna produkcji ISOVER

Rys. 1 Schematyczne przedstawienie procedury wyznaczenia wskaźnika ważonego poziomu uderzeniowego znormalizowanego Ln,w dla przykładowego stropu drewnianego z wypełnieniem wełną mineralna produkcji ISOVER

Dla prawidłowego wyświetlania serwisu oraz korzystania z pełni jego funkcjonalności, prosimy o użycie przeglądarki internetowej Google Chrome, Microsoft Edge, Firefox lub Safari.